Eagles rack up state qualifiers

3 mins read

Eagles rack up state qualifiersBeaufort High’s boys set themselves up well for a run at a second consecutive Class 4A state championship, and the Eagles’ girls also put themselves in position to compete for a team title with a strong performance at the Class 4A Track & Field State Qualifier in Columbia.

The defending state champion boys qualified 10 individuals and two relays for this weekend’s state meet, while the girls had 10 individual qualifiers and had all three relays advance.

Dexter Ratliff, Marlon Belden, Tre’john Smalls, Kenneth Williams, and Desmond Gaillard all qualified in multiple events, as did Layla Warren and Nigeria Davila.

In the Class 3A Lower State qualifier Saturday at Waccamaw High School, Battery Creek’s girls sent five individuals and two relay teams to state, while Jordan Wilson-Smalls won the high jump for the Dolphin boys. 

At the Class 2A qualifier in Columbia, Whale Branch had seven individuals and two relays qualify on the girls side, with Theresa Anderson leading the way with two runner-up finishes, and the Warriors had four boys qualify.

The SCHSL State Championships are Friday and Saturday at Spring Valley High School in Columbia.

STATE QUALIFIERS

Girls

Beaufort High:Layla Warren (100 hurdles, 3rd; 400 hurdles, 6th); Anna Lyles (pole vault, 1st); Zoe Lyons (pole vault, 1st); Shannon Smith (1600, 4th); Anna Brown (800, 5th); Charlize Antia (3200, 5th); Reyonce Black (100, 7th); Nigeria Davila (high jump, 3rd; 400 hurdles, 7th); Anaiya Houseal (high jump, 6th); Trelayah Wright (long jump, 4th); 4×100 (3rd); 4×800 (2nd); 4×400 (4th)

Battery Creek:Myra Smith (long jump, 3rd; 100, 4th); Erica Tobin (high jump, 2nd); Tiana Gray (400 hurdles, 3rd); Daje Bartley (400, 4th); Charisse Cohen (long jump, 4th); 4×100 (1st); 4×400 (2nd)

Whale Branch:Theresa Anderson (long jump, 2nd; triple jump, 2nd); Tanaiya Brown (100 hurdles, 4th); I’Queria Jackson (100, 5th); Jaresia Pryor (200, 5th); Camara Middleton (400, 5th); Kaylyn Caldwell (triple jump, 6th); Ja’Kayla Kelley (long jump, 8th); 4×100 (2nd); 4×400 (4th)

Boys

Beaufort High:Dexter Ratliff (discus, 1st; shot put, 8th); Alex Macias (pole vault, 1st); Jonathan Pozas (800, 3rd); Marlon Belden (1600, 4th; 3200, 6th); Aydreyan Laurie (400 hurdles, 3rd); Joshua Wilborn (800, 5th); Shylik Smalls (400, 8th); Tre’john Smalls (100, 5th; 200, 8th); Kenneth Williams (long jump, 1st; high jump, 6th); Desmond Gaillard (triple jump, 2nd; long jump, 5th); 4×800 (7th); 4×400 (2nd)

Battery Creek:Jordan Wilson-Smalls (high jump, 1st)Whale Branch:JacQuez Frazier (discus, 1st); Makhi Spicer (discus, 2nd); Richard Parker (110 hurdles, 6th); Ch

Latest from Blog

LETTERS TO THE EDITOR

Woman’s love of Beaufort redeemed I love Beaufort, because of the people. My daughter and I…